Danes je to moj poklic, moj »kruh« in uživam v njem
5 februar 2021
Družina Turnšek se z rejo perutnine ukvarja že od leta 1978. Sprva je bila reja perutnine na kmetiji kot dopolnilna panoga, nakar je prerasla v vodilno in tako ja še danes. Kmetijo vodi Blaž Turnšek, ki želi kmetijo ohraniti, jo povečati in modernizirati ter rejo piščancev in kmetijo v dobri kondiciji predati enemu izmed treh otrok, kot so jo predali njemu tudi njegovi starši.
- Kaj vas je pripeljalo do tega, da ste se odločili za ta poklic, ali ste imeli vzor?
Blaž Turnšek: Moj osnovni poklic ni živinorejec, temveč kmetijska mehanizacija. A že kot mlad fant sem gor rasel z pitališčem, po svojih močeh pomagal staršem in vzljubil rejo perutnine. Zdi se mi izredno zanimiva predvsem z vidika tehnološke zahtevnosti in pedantnosti, ki jo zahteva, ravno to pa je zame velik izziv. Ko pa sem končal fakulteto, sem se zato resno lotil reje perutnine. Danes je to moj poklic, moj« kruh« in uživam v njem.
- Kaj ste počeli preden ste postali rejec Pivke in kaj vas je pripeljalo k tej odločitvi?
Blaž Turnšek: V zgodovini pitališča so se menjavale reje brojlerjev in puranov. Zadnjih 15 let smo redili purane za avstrijsko firmo, nakar je ta firma dala odpoved vsem slovenskim rejcem. Znajti smo se morali vsak po svoje. Že po prvi komunikaciji z Pivko, smo vedeli da je to to. Postali smo rejec Pivke in sedaj smo, po prvih turnusih, zadovoljni in želimo si samo še nadaljnjega sodelovanja.
- Kakšni izzivi in težave so se pojavili pri zagonu »piščančje« proizvodnje?
Blaž Turnšek: Po petnajstih letih puranjereje, je prehod na piščančjo proizvodnjo velika sprememba. Čeprav smo piščance že redili, so se spremenile selekcije. Piščanci hitreje priraščajo, krma je drugačna… Največji zalogaj, pa je bila kompletna menjava opreme za krmljenje in napajanje.
- Ali imate za kakovostno opravljanje dela dovolj informacij? Česa si želite? Kaj predlagate?
Blaž Turnšek: Vse informacije, ki jih potrebujemo, nam posredujejo tehnologi iz Pivke, komunikacija je izredno dobra, vse nejasnosti rešujemo sproti in ažurno. Sedaj na začetku nimamo večjih problemov, če pa bi se pojavili pa upam, da bi jih rešili konstruktivno.
- Kaj je po vašem mnenju najpomembnejše, da dosežete dober rezultat pri reji perutnine?
Blaž Turnšek: Najpomembnejše se mi zdi, poleg priprave hleva, da ko vselimo piščance, ne pozabimo na njih in čakamo, kdaj bodo zrasli. Kot sem že omenil, je tu izrednega pomena pedantnost in skrbnost, ter redno opazovanje živali. Te živali živijo samo 40 dni in vsak dan je še kako pomemben, da se dobro počuti, kar pa je seveda pogojeno z končnim rezultatom.
- Katere so vaše dopolnilne dejavnosti?
Blaž Turnšek: Če hoče rejec dobro skrbeti za piščance, mu po mojem mnenju ne ostane veliko časa za različne dejavnosti. Mi smo družinska kmetija, kjer poleg mene, moje žene na kmetiji pomagata še moja starša. Poleg reje perutnine, redimo še 45 govejih pitancev, imamo 13 hektarjev gozda in letno pridelamo še 2000 litrov vina.
- Kaj menite o slovenskem kmetijstvu?
Blaž Turnšek: Za slovensko kmetijstvo sem zaskrbljen. Čeprav pravijo, da se je kmet skozi zgodovino vedno obdržal, pa če tudi so bili razni pritiski , smatram, da se mladi danes vse manj odločajo za ta težak, po drugi strani pa izredno lep poklic. Biti kmet se ne moreš naučiti, kmet moraš biti s srcem in dušo in to ti more biti položeno v zibelko. Po drugi strani, pa mislim, da ima proizvodnja hrane veliko perspektivo, saj strokovnjaki menijo, da bi se naj svetovno prebivalstvo do leta 2050 povečalo za 45%, kar pomeni, da potrebujemo skoraj enkrat več kmetijskih površin.
- Menite, da je dejavnost reje piščancev enakovredna ostalim vrstam živinoreje?
Blaž Turnšek: Reja piščancev, se je skozi preteklih 40 let pokazala za zelo stabilno- ni vzponov in padcev. Menim, da je ta dejavnost popolnoma enakovredna ostalim vrstam živinoreje, seveda, pa je vse pogojeno z trenutnim povpraševanjem in ponudbo.
- Na kakšen način se izobražujete?
Blaž Turnšek: Človek se uči celo življenje, pa še« butl« umre pravi star slovenski pregovor. To še kako drži, saj je danes tehnika na vseh področjih izredno napredovala in vedno se mora človek izobraževat, bodisi z strokovno literaturo, obiskovanje sejmov… Jaz osebno pa izredno rad prisluhnem drugim ljudem, ki radi delijo izkušnje, saj so le te najdragocenejši vir izobraževanja.
- Kateri je bil vaš sanjski poklic v otroštvu?
Blaž Turnšek: Že od malega sem rasel na kmetiji in o kakšnem drugem poklicu niti nisem sanjal . Mogoče sem si kot majhen fant želel biti pilot, a sem kmalu pristal na zemlji. Danes pa je tudi OK, saj pilotiram 28000 malih belih letalcev.
- Kako preživljate prosti čas?
Blaž Turnšek: Ob treh osnovnošolskih otrocih, z ženo nimava kaj dosti prostega časa. Ob dobri organizaciji se pa tudi najde, takrat pa gremo radi na izlet, za par dni na morje ali v hribe, saj le tako si človek nabere moči za nadaljnje izzive v življenju.
Vir: Naše zgodbe, marec 2019